آلودگی هوا می‌تواند بر بارداری تأثیر منفی بگذارد و احتمالاً منجر به زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، مرده‌زایی یا ناهنجاری‌های مادرزادی شود.

افرادی که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند یا در معرض آلودگی هوای داخل خانه‌های ناشی از سمومی مانند دود سیگار هستند، میزان بیشتری از پیامدهای منفی بارداری دارند.

در این مقاله، درباره تاثیر منفی آلودگی هوا بر بارداری بیشتر بدانید. این مقاله همچنین به چگونگی کاهش اثرات آلودگی می پردازد.

اثرات آلودگی هوا بر بارداری

آلودگی هوا می تواند بر سلامت فرد باردار و جنین در حال رشد تأثیر بگذارد. آلاینده های موجود در هوا می توانند از جفت عبور کنند و بر سلامت جفت تأثیر بگذارد و رشد کودک را مختل کنند.

اثرات خاص آلودگی هوا به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

هنگامی که کودک در حال رشد است در معرض آلاینده قرار می گیرد

مدت زمان قرار گرفتن در معرض، و میزان آلودگی ای که وجود دارد

آلاینده خاص

سایر عوامل ممکن است برای کاهش یا افزایش خطر با آلودگی تعامل داشته باشند. اکثر تحقیقات نشان می‌دهند که گروه‌هایی که در برابر ناهنجاری‌های مادرزادی آسیب‌پذیرتر هستند، بیشتر در مناطق آلوده زندگی می‌کنند.

برای والدین با درآمد کم یا آنهایی که از گروه های اقلیت هستند، سایر عوامل خطر – مانند قرار گرفتن در معرض نژادپرستی و عدم دسترسی به غذای با کیفیت، مراقبت های دوران بارداری خوب، یا خانه های امن – ممکن است اثرات آلودگی هوا را تشدید کند.

آلودگی هوا اشکال مختلفی دارد و می تواند در داخل یا خارج از منزل باشد. برخی از انواع آلودگی هوا عبارتند از:

آلودگی هوای بیرون از مه دود

 • آلودگی فضای داخلی و خارجی ناشی از آتش و دود، از جمله دود تنباکو
 • خطرات شغلی، مانند کار در فضای بسته، کار با مواد شیمیایی سمی، کار با حیوانات و کار در مناطق صنعتی
 • مواد شیمیایی خانگی مانند آزبست
 • مواد شیمیایی خطرناک، مانند برخی از لوازم تمیز کردن و رنگ
 • آلرژن ها، مانند کپک

تعیین جنسیت فرزندتان قبل از بارداری

دوست دارید با مشاوره درست قبل از بارداری جنسیت فرزند خودتون رو انتخاب کنید؟

آلودگی هوا و پیامدهای بارداری

محققان هنوز تمام اثرات آلودگی هوا را شناسایی نکرده اند. همچنین پزشکان نمی‌دانند چرا آلودگی هوا به برخی از بارداری‌ها آسیب می‌رساند اما به برخی دیگر آسیب نمی‌رساند.

هیچ راهی برای پیش‌بینی اینکه چه کسی پیامدهای بارداری منفی را تجربه خواهد کرد وجود ندارد، اگرچه کارشناسان در حال حاضر معتقدند قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا این خطر را افزایش می‌دهد.

برخی از اثرات آلودگی هوا در دوران بارداری عبارتند از:

زایمان زودرس

احتمال زایمان زودرس در افراد بارداری که در مناطق آلوده زندگی می کنند بیشتر است.

زایمان زودرس خطر مشکلات دیگری مانند وزن کم هنگام تولد، رشد ناکافی ریه ها در نوزاد و مرگ نوزاد در حین تولد یا مدت کوتاهی پس از تولد را افزایش می دهد.

یک مطالعه در سال 2019، اثرات آلاینده‌های رایج مانند ازن، دی اکسید گوگرد، اکسید نیتروژن و دی اکسید نیتروژن را ارزیابی کرد. بین آلودگی هوا و زایمان زودرس رابطه وجود دارد. این خطر در طول بارداری بعدی بالاتر بود.

این مطالعه، مانند بسیاری از مطالعات در مورد آلودگی هوا، یک همبستگی ایجاد کرد. ثابت نکرد که آلودگی هوا باعث زایمان زودرس می شود. سایر عوامل ممکن است شیوع بیشتر زایمان زودرس را توضیح دهند، یا افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند ممکن است به سادگی در معرض خطر بیشتری برای داشتن سایر عوامل خطر برای زایمان زودرس باشند.

مرده زایی

مرده زایی به مرگ نوزاد در اواخر بارداری، پس از 20 هفته گفته می شود.

یک مطالعه در سال 2018 یک منبع معتبر ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و مرده زایی را نشان داد. این خطر در سه ماهه سوم بارداری بیشتر بود.

وزن کم هنگام تولد

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ممکن است رشد کودک را مختل کند و باعث شود نوزاد به طور غیرعادی کوچک متولد شود. همچنین می تواند باعث زایمان زودرس شود و در نتیجه نوزادان بسیار کوچکی با بدن و ریه های رشد نیافته متولد شوند.

وزن کم هنگام تولد یک عامل خطر برای تاخیر در رشد، مشکلات متعدد سلامتی و مرگ پس از تولد است.

یک تجزیه و تحلیل در سال 2013 از 14 مطالعه در سطح جمعیت نشان داد که شیوع بیشتر آلاینده های خاص، مانند دی اکسید نیتروژن، با خطر بالاتر وزن کم هنگام تولد مرتبط است.

این ثابت نمی کند که آلودگی باعث وزن کم هنگام تولد می شود، اما ارتباطی بین این دو برقرار می کند.

نگرانی های سلامتی در والدین

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با خطر بالاتر عوارض بارداری در والدین مرتبط است.

یک مطالعه بر روی پیامدهای بارداری نشان داد که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در سه ماهه اول خطر ابتلا به پره اکلامپسی و فشار خون بالا را افزایش می دهد. این عوارض می تواند به والدین و نوزاد آسیب برساند و ممکن است نیاز به زایمان زودرس داشته باشد.

این یافته ها همچنین از نتایج مطالعات دیگر حمایت می کند که ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض آلودگی و وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس ایجاد کرده اند.

مسائل مربوط به رشد ریه

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ممکن است بر رشد ریه تأثیر بگذارد. در برخی از نوزادان، این به طور غیرمستقیم رخ می دهد، زمانی که زایمان زودرس باعث می شود نوزادی که ریه هایش کاملاً کار نمی کند متولد شود. این یک منبع قابل اعتماد برای مرگ پس از تولد است.

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با مشکلات تنفسی طولانی مدت مانند آسم و آلرژی نیز مرتبط است.

نحوه پیشگیری یا کاهش اثرات منفی آلودگی هوا

مردم معمولاً نمی توانند سطح آلودگی اطراف خانه یا محل کار خود را کنترل کنند. با این حال، چند کار وجود دارد که یک فرد می تواند برای کاهش اثرات هوای آلوده انجام دهد.

مثلا:

 • هنگامی که کیفیت هوا بسیار خطرناک است، مانند هنگام آتش سوزی، به منطقه ایمن تر بروید. همچنین، در طول فصل آتش سوزی جنگلی، از خرید مواد غذایی که نیاز به پخت و پز دارند خودداری کنید، زیرا این امر می تواند آلودگی هوای داخل خانه را بدتر کند.
 • با مشاور آزبست در خانه همکاری کنید تا در صورت لزوم، طرحی برای کاهش خطر ایجاد کنید.
 • برای جلوگیری از مسمومیت با مونوکسید کربن یک آزیر خطر مونوکسید کربن نصب کنید.
 • خانه را از نظر کپک بازرسی کنید و در صورت لزوم یک خدمتکار حرفه‌ای استخدام کنید.
 • هنگام استفاده از محصولات پاک کننده یا رنگ، از پوشش صورت استفاده کنید.
 • در داخل خانه سیگار نکشید و به دیگران اجازه این کار را ندهید. از افرادی که سیگار می کشند بخواهید قبل از ورود به خانه لباس خود را عوض کنند.
 • برای کاهش آلودگی هوای داخل یک فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا نصب کنید.
 • در مواقع بسیار آلوده از بیرون رفتن خودداری کنید. اکثر ایستگاه های هواشناسی محلی کیفیت هوای روزانه را به ویژه در مناطق آلوده گزارش می کنند.
 • با یک متخصص پزشکی در مورد سایر نکات برای کاهش خطر کلی عوارض بارداری مرتبط با آلودگی هوا صحبت کنید.

خلاصه اینکه آلودگی هوا رو جدی بگیرید!

آلودگی هوا یک خطر جدی برای سلامتی هم برای فرد باردار و هم برای نوزادی است که در حال حمل است. همچنین ممکن است با سایر عوامل خطر تعامل داشته باشد و خطر را برای آسیب پذیرترین خانواده ها تشدید کند.

افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند، با افراد سیگاری زندگی می کنند یا نگران آلودگی هوا هستند، می توانند این نگرانی ها را با پزشک یا ماما در میان بگذارند.

راهبردهای حفاظتی ساده – مانند ماندن در داخل خانه تا حد امکان، زدن ماسک صورت در خارج از منزل و استفاده از فیلترهای هوای با کیفیت – ممکن است اثرات مضر آلودگی هوا بر بارداری را کاهش دهد.

عوامل محیطی موثر بر باروری چیست؟

برخی از مواد شیمیایی صنعتی، آلاینده های محیطی و تشعشعات در ایجاد ناباروری نقش دارند یا باعث ناباروری می شوند. به عنوان مثال، مسمومیت با سرب از گذشته با ناباروری در مردان و زنان مرتبط بوده است.

شیمی درمانی و اشعه ایکس برای سرطان می تواند برای اسپرم و تخمک بسیار سمی باشد و باعث ناباروری دائمی شود. مردانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، اسپرم خود را قبل از درمان ذخیره کنند. گاهی اوقات نیز می‌توانید قبل از درمان سرطان یک زن، تخمک‌برداری کرده و تخمک‌ها یا جنین‌ها را برای استفاده بعدی منجمد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *