سه ماهه اول بارداری می تواند هیجان انگیز و ترسناک باشد. بدن یک فرد دچار تغییرات زیادی می شود. برخی از این تغییرات ممکن است قبل از اینکه باردار بودن خود را بدانید یا تأیید کنید، شروع شود. این می تواند کمک کند که بدانید به دنبال چه چیزی باشید و انتظار داشته باشید تا بتوانید آماده شوید.

از کجا بفهمم باردارم؟

عقب افتادن قاعدگی اغلب اولین علامت بارداری است. ممکن است علائم فیزیکی دیگری نیز داشته باشید. اینها شامل گرفتگی خفیف و خونریزی اندک زمانی است که تخمک بارور شده خود را در رحم شما لانه گزینی می کند.

اگر قاعدگی خود را از دست داده اید و فکر می کنید ممکن است باردار باشید، می توانید یک تست بارداری خانگی انجام دهید. اگر چند روز پس از انتظار پریود شدن آنها را انجام دهید، این آزمایش ها بسیار دقیق هستند. در صورت مثبت بودن آزمایش با پزشک خود تماس بگیرید.

چرا اینقدر احساس خستگی می کنم؟

احساس خستگی زیاد یکی دیگر از علائم شایع اوایل بارداری است. بدن شما سخت کار می کند تا با تمام تغییرات فیزیکی جدید سازگار شود. این می تواند باعث خستگی شدید شود. ممکن است لازم باشد شب ها بیشتر از حد معمول بخوابید. در صورت امکان می توانید در طول روز چرت های کوتاهی داشته باشید. انرژی شما به احتمال زیاد در سه ماهه دوم بارداری باز خواهد گشت.

تهوع صبحگاهی چیست؟

حالت تهوع صبحگاهی شامل حالت تهوع و استفراغ است. ناشی از هورمون های بارداری است. بسیاری از افراد باردار تا حدودی در سه ماهه اول بارداری خود به آن مبتلا می شوند. علیرغم آنچه به نظر می رسد، تهوع صبحگاهی می تواند در هر زمانی از روز رخ دهد. برخی از غذاها یا بوها ممکن است باعث ایجاد احساس بیماری و گاهی استفراغ شوند. به نظر می رسد برخی افراد زمانی که معده آنها خالی است احساس بیماری می کنند. تهوع صبحگاهی معمولاً در سه ماهه دوم از بین می رود.

ویتامین ها و مکمل های گیاهی بدون نسخه وجود دارند که ممکن است به درمان تهوع صبحگاهی کمک کنند. مصرف ویتامین B6 ممکن است به درمان حالت تهوع کمک کند، حتی اگر از استفراغ جلوگیری نکند. مکمل های زنجبیل نیز ممکن است حالت تهوع را تسکین دهد.

تعیین جنسیت فرزندتان قبل از بارداری

دوست دارید با مشاوره درست قبل از بارداری جنسیت فرزند خودتون رو انتخاب کنید؟

چه تغییرات دیگری را می توانم در طول سه ماهه اول انتظار داشته باشم؟

تکرر ادرار. در پایان سه ماهه اول، احساس می‌کنید که بیشتر ادرار می‌کنید. این به این دلیل است که رحم در حال رشد شما به مثانه شما فشار می آورد. حتی ممکن است هنگام سرفه یا عطسه کمی ادرار نشت کند.

سبکی سر. شما اضافه کاری می کند تا خون اضافی برای حمایت از کودک شما تولید کند. این می تواند باعث ایجاد احساس سرگیجه یا سبکی سر شود. گرسنگی، ضعف یا استرس نیز می تواند باعث ایجاد این علائم شود.

سوزش سردل. ماهیچه هایی که غذا را تجزیه می کنند در دوران بارداری آرام تر می شوند. تغییرات هورمونی نیز این روند را کند می کند. همچنین غذا برای مدت طولانی تری در معده شما باقی می ماند تا به بدن شما زمان بیشتری برای جذب مواد مغذی بدهد. همه این موارد می توانند باعث سوزش سر دل شوند یا آن را بدتر کنند.

یبوست. شما باید روزانه یک ویتامین قبل از تولد حاوی آهن مصرف کنید. آهن موجود در این ویتامین می تواند منجر به یبوست شود. روند کند تجزیه غذا نیز می تواند باعث یبوست، گاز و نفخ شود. پزشک ممکن است مصرف مکمل های فیبر یا نرم کننده مدفوع را برای تسکین توصیه کند. مطمئن شوید که مقدار زیادی آب می نوشید (حدود هشت لیوان در روز). در صورت داشتن مشکلات شدید به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است یک ویتامین دیگر در دوران بارداری به شما بدهند.

رگهای قابل مشاهده بدن شما خون اضافی تولید می کند و قلب شما برای رفع نیازهای بارداری سریعتر پمپاژ می کند. این می تواند باعث شود که سیاهرگ های آبی در شکم، سینه ها و پاها بیشتر به چشم بیایند. ممکن است روی صورت، گردن یا بازوهای خود رگهای عنکبوتی ایجاد کنید. اینها رگهای خونی کوچکی هستند که مانند پاهای عنکبوت از ناحیه مرکزی منشعب می شوند.

تغییرات پوستی. ممکن است متوجه شوید که پوست شما گلگون تر و براق تر به نظر می رسد. برخی از مردم این را “درخشش بارداری” می نامند. ناشی از افزایش گردش خون است. هورمون های بارداری می توانند باعث ایجاد چربی اضافی روی پوست شما شوند. ممکن است باعث ایجاد آکنه در شما شود.

تغییرات سینه. اکثر افراد در اوایل بارداری متوجه تغییرات در سینه های خود می شوند. هورمون های بدن شما برای آماده شدن برای شیردهی تغییر می کند. با این اتفاق، سینه های شما ممکن است حساس و متورم شوند. ممکن است متوجه ایجاد برجستگی های کوچک در ناحیه اطراف نوک سینه خود شوید. سینه های شما در طول بارداری به رشد و تغییر ادامه خواهند داد. ممکن است بعداً حتی بزرگتر و پرتر شوند.

تغییرات واژن. پوشش واژن شما ضخیم تر می شود. ممکن است متوجه ترشحات نازک و سفید رنگی شوید. این در دوران بارداری طبیعی است. خونریزی خفیف واژینال (لکه بینی) نیز طبیعی و شایع است. با این حال، اگر خونریزی واژینال دارید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر خونریزی شدید یا دردناک است به اورژانس مراجعه کنید.

شکم در حال رشد. با بزرگتر شدن جنین و رحم، دور کمر شما شروع به بزرگ شدن خواهد کرد. بسته به اندازه قبل از بارداری، ممکن است تا سه ماهه دوم متوجه این تغییر نشوید. این طبیعی است که در سه ماهه اول وزن کم یا اضافه کنید.

علائم عاطفی. هورمون های شما در دوران بارداری بیش از حد فشار می آورند. ممکن است احساس بد خلقی، فراموشی یا عدم تمرکز کنید. خستگی و استرس می تواند این علائم را افزایش دهد.

مواردی که باید در نظر بگیرید

به خاطر داشته باشید که هر تجربه بارداری منحصر به فرد است. حتی یک فرد ممکن است تغییرات متفاوتی در حاملگی های چندقلویی خود داشته باشد. برای هر تغییر، علائم شما ممکن است خفیف یا شدید باشد. اگر تغییرات در زمان خاصی اتفاق نیفتند نگران نباشید. در صورت داشتن هر گونه نگرانی با پزشک خود صحبت کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر فکر می کنید یا می دانید باردار هستید با پزشک خود تماس بگیرید. آنها برای تایید بارداری شما قرار ملاقات خواهند گذاشت و در مورد مراقبت های دوران بارداری با شما صحبت خواهند کرد.

همچنین اگر حالت تهوع صبحگاهی و استفراغ شما به حدی شدید باشد که باعث کاهش وزن شود، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

بدن یک زن در سه ماهه دوم بارداری به تغییر ادامه می دهد. سه ماهه دوم اغلب به عنوان هفته های 13 تا 26 تعریف می شود. در این مدت، کودک شما تقریباً روزانه به رشد و تکامل خود ادامه می دهد. این بدان معنی است که شکم شما بیشتر رشد می کند و تغییرات دیگری را نیز متوجه خواهید شد.

تغییرات سینه

سینه های شما ممکن است به اندازه سه ماهه اول حساس نباشند، اما به رشد خود ادامه می دهند. بزرگ شدن غدد شیر و رسوبات چربی باعث رشد می شود. این تغییرات شما را برای شیردهی آماده می کند.

ممکن است متوجه شوید که پوست روی نوک پستان و اطراف آن تیره می شود. همچنین ممکن است برجستگی های کوچکی در اطراف نوک سینه های خود داشته باشید. برجستگی ها غده هایی هستند که ماده ای روغنی می سازند تا از خشک شدن نوک سینه ها جلوگیری کنند. ممکن است مایع زرد رنگی به نام آغوز از نوک سینه شما شروع به نشت کند.

تغییرات پوستی

همانطور که بدن شما رشد می کند، برخی از نواحی پوست ممکن است سفت شوند. الیاف الاستیک درست در زیر پوست ممکن است پاره شوند. این باعث ایجاد رگه هایی از پوست فرورفته به نام علائم کشش می شود. علائم کشش به احتمال زیاد روی شکم و سینه شما ایجاد می شود.

همه زنان باردار دچار ترک‌های پوستی نمی‌شوند، اما شایع هستند. متاسفانه هیچ راهی برای پیشگیری کامل از آنها وجود ندارد. سعی کنید وزن خود را مدیریت کنید و بیشتر از آنچه پزشک توصیه می کند افزایش ندهید. برخی از لوسیون ها و روغن ها وجود دارند که ادعا می کنند از ترک های پوستی جلوگیری می کنند. اثرات این محصولات ثابت نشده است. با این حال، مرطوب نگه داشتن پوست می تواند به کاهش خارش ناشی از ترک های پوستی کمک کند. علائم باید پس از بارداری محو شوند و کمتر قابل توجه باشند.

سایر تغییرات پوستی نیز امکان پذیر است، اگرچه همه زنان به آن مبتلا نمی شوند. تغییرات پوستی رایج عبارتند از:

  • پوست خشک و خارش دار مخصوصاً روی شکم
  • افزایش حساسیت به نور خورشید. هنگام گذراندن وقت در بیرون از منزل، حتما از ضد آفتاب قوی استفاده کنید.
  • یک خط تیره (“linea nigra”) در وسط شکم شما از ناف تا موهای ناحیه تناسلی
  • لکه های پوست تیره روی صورت (که گاهی به آن “ماسک بارداری” می گویند)
  • اغلب، این تغییرات ممکن است پس از بارداری کاهش یابد یا از بین برود.

تعیین جنسیت فرزندتان قبل از بارداری

دوست دارید با مشاوره درست قبل از بارداری جنسیت فرزند خودتون رو انتخاب کنید؟

تغییرات بدن

بدن شما به سرعت در حال تغییر برای سازگاری با کودک در حال رشد است. ممکن است این تغییرات بدن را نیز تجربه کنید.

درد پا. ممکن است گرفتگی عضلات پا داشته باشید، به خصوص زمانی که خواب هستید. اینها ممکن است مربوط به فشاری باشد که کودک در حال رشد شما روی اعصاب و رگ های خونی که به پاهای شما می رود وارد می کند. مطمئن شوید که به جای پشت به پهلو بخوابید. بیماری دیگر پا، ترومبوز ورید عمقی (DVT)، می تواند جدی باشد. DVT یک لخته خون است که در ورید ایجاد می شود و باعث درد و تورم در یک پا می شود. در صورت داشتن این علائم فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

مچ پا، دست ها و صورت شما ممکن است در سه ماهه دوم ورم کند. این به این دلیل است که بدن شما مایعات بیشتری را برای کودک نگه می دارد.

کمر درد، لگن و باسن. کار حمایت از شکم در حال رشد به کمر شما فشار وارد می کند. لگن و باسن شما ممکن است شروع به درد کنند زیرا هورمون های بارداری باعث شل شدن رباط هایی می شوند که استخوان های شما را روی هم نگه می دارند. استخوان های شما حرکت می کنند تا برای زایمان آماده شوند.

دل درد. ماهیچه ها و رباط هایی که رحم شما را حمایت می کنند، با رشد رحم شما کشیده می شوند. اینها می توانند باعث درد یا گرفتگی خفیف شوند.

لق شدن دندان ها. هورمون های بارداری همچنین بر رباط ها و استخوان های دهان شما تأثیر می گذارد، بنابراین ممکن است دندان ها لق شوند. بعد از بارداری به حالت عادی برمی گردند. در صورت خونریزی یا تورم لثه با دندانپزشک خود تماس بگیرید. این علائم می تواند نشانه بیماری پریودنتال باشد. این وضعیت با تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد مرتبط است. سه ماهه دوم بهترین زمان برای انجام کارهای دندانپزشکی است.

احتقان بینی، خونریزی بینی و خونریزی لثه. اینها ناشی از افزایش جریان خون به غشاهای مخاطی در بینی و دهان شماست.

سوزش سر دل. ممکن است در سه ماهه دوم شروع شود یا بدتر شود. رحم در حال رشد شما به معده شما فشار می آورد که می تواند غذا و اسید را وارد مری شما کند و باعث سوختگی شود.

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs). ممکن است در سه ماهه دوم بارداری دچار عفونت شوید. تغییرات هورمونی جریان ادرار را کند می کند و مثانه شما به طور کامل تخلیه نمی شود زیرا رحم بزرگ شده شما به آن فشار می آورد. UTI درمان نشده می تواند منجر به زایمان زودرس شود، بنابراین اگر فکر می کنید به آن مبتلا هستید به پزشک خود اطلاع دهید. علائم شامل نیاز به دفع بیشتر ادرار، احساس سوزش هنگام ادرار کردن یا وجود خون یا بوی شدید در ادرار است.

انقباضات براکستون هیکس. انقباضات براکستون هیکس که «زایمان کاذب» نیز نامیده می شود، سفت شدن ماهیچه های رحم شما است. این یکی از راه هایی است که رحم شما برای زایمان آماده می شود. برکستون هیکس باعث می شود که شکم شما بسیار سفت شود و ممکن است باعث ناراحتی شود. انقباضات در زمان بندی نامنظم هستند و باید در عرض چند دقیقه از بین بروند. اگر آنها منظم و دردناک شدند، با پزشک خود تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *