داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری کاملا بی خطر است مگر اینکه پزشک یا ماما به شما گفته باشد که این کار را نکنید.

داشتن رابطه جنسی به کودک شما آسیبی نمی رساند. آلت تناسلی نمی‌تواند به فراتر از واژن شما نفوذ کند و کودک نمی‌تواند تشخیص دهد که چه اتفاقی دارد می‌افتد.

با این حال، تغییر میل جنسی شما در دوران بارداری طبیعی است. این موضوع  نگرانی ندارد، اما صحبت در مورد آن با شریک جنسیتان مفید است.

ممکن است داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری برای شما بسیار لذت بخش باشد یا احساس کنید که نمی خواهید. می توانید راه های دیگری برای دوست داشتن یا عشق ورزی پیدا کنید. مهمترین چیز این است که در مورد احساسات خود با شریک زندگی خود صحبت کنید.

اگر بارداری شما طبیعی است و هیچ عارضه ای ندارید، داشتن رابطه جنسی و ارگاسم خطر زایمان زودهنگام یا سقط جنین را افزایش نمی دهد.

در اواخر بارداری، ارگاسم یا حتی رابطه جنسی شما می تواند باعث انقباضات خفیف شود. اگر این اتفاق بیفتد، احساس می‌کنید که عضلات رحمتان سفت می‌شوند. این انقباضات به عنوان انقباضات برکستون هیکس شناخته می شوند و می توانند ناراحت کننده باشند، اما کاملا طبیعی هستند و نیازی به زنگ هشدار نیست. ممکن است بخواهید چند تکنیک آرام سازی را امتحان کنید یا فقط دراز بکشید تا انقباضات برطرف شوند.

چه زمانی باید از رابطه جنسی در بارداری اجتناب کرد

ماما یا پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند که اگر در بارداری خونریزی شدید داشته اید، از رابطه جنسی خودداری کنید. اگر جفت کم باشد یا تجمع خون (هماتوم) وجود داشته باشد، رابطه جنسی ممکن است خطر خونریزی بیشتر را افزایش دهد.

همچنین به شما توصیه می شود در موارد زیر از رابطه جنسی خودداری کنید:

کیسه آب شما پاره شده است – می تواند خطر عفونت را افزایش دهد (اگر مطمئن نیستید که کیسه آب شما پاره شده یا خیر، از ماما یا پزشک خود بپرسید)

هر گونه مشکلی در ورودی رحم شما (دهانه رحم) وجود دارد – ممکن است در معرض خطر بیشتری برای زایمان زودرس یا سقط جنین باشید.

شما دوقلو دارید یا قبلا زایمان اولیه داشته اید و در مراحل بعدی بارداری هستید

پوزیشن های خوب و بد رابطه جنسی در دوران بارداری

در حالی که رابطه جنسی برای اکثر زوج ها در بارداری بی خطر است، ممکن است آنقدرها هم آسان نباشد. احتمالاً باید موقعیت های مختلفی پیدا کنید.

رابطه جنسی با همسرتان در اوایل بارداری ممکن است ناراحت کننده باشد، نه فقط به دلیل برآمدگی، بلکه به این دلیل که سینه های شما ممکن است حساس باشد.

شاید بهتر باشد به پهلو دراز بکشید، یا رو به روی هم یا در حالی که شریک زندگی خود پشت سرتان است. همچنین سعی کنید در هنگام رابطه جنسی در بالا باشید و برای راحتی خود از بالش استفاده کنید.

همه‌ی آنچه که باید در مورد رابطه‌ی جنسی در دوران بارداری بدانید!

رابطه جنسی در سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری

کشف کنید که چگونه زندگی جنسی شما ممکن است در زمان بارداری تغییر کند. در مورد رابطه جنسی در هر مرحله از بارداری، تغییر میل جنسی، القای طبیعی و موارد دیگر بخوانید.

شما در بارداری انواع و اقسام چیزها را در مورد رابطه جنسی می شنوید، بنابراین سخت است که بدانید چه چیزی را باور کنید. آیا رابطه جنسی به طور ناگهانی جذاب تر به نظر می رسد یا آخرین چیزی است که به ذهن شما می رسد؟ حقیقت این است که با پیشرفت بارداری، ممکن است تغییراتی را در میل جنسی و زندگی جنسی خود تجربه کنید. این چیزی است که ممکن است در هر سه ماهه انتظار داشته باشید…

رابطه جنسی در سه ماهه اول

مطالعات کاهش تدریجی رابطه جنسی نفوذی را از قبل از بارداری تا اوایل بارداری و سپس اواخر بارداری نشان داده است. چندین چیز ممکن است باعث این افت در زندگی جنسی شما شود، از جمله:

 • حالت تهوع
 • خستگی
 • ترس از سقط جنین یا آسیب رساندن به جنین
 • کمبود علاقه
 • درد و ناراحتی
 • بی نظمی فیزیکی
 • ترس از عفونت
 • ترس از پارگی کیسه آب

جای تعجب نیست که بارداری بر زندگی جنسی شما تأثیر می گذارد – بالاخره اتفاقات زیادی در حال وقوع است.

از سوی دیگر، برخی از زنان میل جنسی بیشتری نسبت به قبل از بارداری دارند. بنابراین واقعاً نمی دانید چه چیزی را تجربه خواهید کرد.

رابطه جنسی در سه ماهه دوم

میل و عادات جنسی زنان در سه ماهه دوم نیز متفاوت است. در طول این مرحله، زوج ها ممکن است متوجه شوند که زندگی جنسی خود را دوباره احیا می کنند. زنان ممکن است متوجه شوند که میل جنسی آنها افزایش می یابد زیرا بدن باردار خود را پذیرفته اند یا ممکن است میل جنسی کاهش یابد.

یک مطالعه نشان داد که زوج ها در دوران بارداری احساس امنیت و صمیمیت بیشتری در عشق خود می کنند. آنها ممکن است خود را منزوی کنند تا روی رابطه خود تمرکز کنند. همین مطالعه همچنین گزارش داد که یک پنجم از زوج ها یک “بحران پنج ماهه” را تجربه می کنند.

برخی از زوج ها با ایده داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری احساس راحتی نمی کنند و تصمیم می گیرند این کار را نکنند. آنها ممکن است از رابطه جنسی خودداری کنند، اما همچنان از راه ها و ابزارهای دیگری برای احساس رضایت جنسی در رابطه خود استفاده می کنند.

تعیین جنسیت فرزندتان قبل از بارداری

دوست دارید با مشاوره درست قبل از بارداری جنسیت فرزند خودتون رو انتخاب کنید؟

رابطه جنسی در سه ماهه سوم

در حالی که علاقه مردان به رابطه جنسی در سه ماهه سوم باقی می ماند، فعالیت جنسی کاهش می یابد. به طور کلی، زوج‌ها در طول بارداری کمتر از وضعیت‌های «بالا» استفاده می‌کنند و بیشتر از موقعیت‌های به پهلو یا عقب استفاده می‌کنند.

در سه ماهه سوم، بسیاری از زنان نگران ارگاسم هستند که باعث انقباض رحم می شود. آنها همچنین می توانند در مورد مشکلات موقعیتی، احساس عدم جذابیت یا رضایت جنسی شریک زندگی خود نگران باشند. بسیاری از زنان در این دوران رابطه جنسی را به دلیل ناراحتی در موقعیت‌های مختلف جنسی، گرفتگی لگن و درگیری نوزادشان در لگن دشوارتر می‌دانند.

خطرات و زمان اجتناب از رابطه جنسی در بارداری

خطرات رابطه جنسی می تواند شامل عفونت در نتیجه بیماری التهابی لگن و خونریزی قبل از زایمان در صورت ابتلا به جفت پریویا باشد.

دلایل اجتناب از رابطه جنسی دخول در دوران بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی شدید
 • جفت پریویا
 • پارگی کیسه آب زیرا می تواند خطر عفونت را افزایش دهد .
 • هر گونه مشکل در دهانه رحم
 • سابقه زایمان زودرس
 • القای طبیعی

زوج ها می توانند در طول ماه نهم تا شروع زایمان به رابطه جنسی ادامه دهند. برخی حتی از آمیزش جنسی برای شروع زایمان استفاده می کنند، اما مشخص نیست که آیا این واقعاً مؤثر است یا خیر.

اگر می خواهید باردار شوید، رابطه جنسی دارید. اما رابطه جنسی در دوران بارداری چطور؟ در اینجا چیزی است که باید در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری بدانید.

آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری اشکالی ندارد؟

کودک در حال رشد شما توسط مایع آمنیوتیک در رحم شما و همچنین توسط عضلات قوی خود رحم محافظت می شود. تا زمانی که عوارضی مانند زایمان زودرس یا مشکلات جفت نداشته باشید، فعالیت جنسی روی کودک شما تأثیری نخواهد داشت. با این حال، بارداری می تواند باعث تغییراتی در سطح راحتی و میل جنسی شما شود.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری باعث سقط جنین می شود؟

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری باعث سقط جنین نمی شود. بیشتر سقط ها به این دلیل اتفاق می افتد که جنین به طور طبیعی رشد نمی کند.

بهترین پوزیشن های جنسی در دوران بارداری چیست؟

تا زمانی که شما راحت هستید، اکثر پوزیشن های جنسی در دوران بارداری مناسب هستند. رابطه جنسی دهانی در دوران بارداری نیز بی خطر است. همانطور که بارداری شما پیشرفت می کند، آزمایش کنید تا بهترین نتیجه را پیدا کنید. اجازه دهید تا زمانی که لذت و راحتی متقابل را در ذهن داشته باشید، خلاقیت شما را تحت الشعاع قرار دهد.

آیا استفاده از کاندوم ضروری است؟

ابتلا به یک عفونت مقاربتی در دوران بارداری می تواند مشکلات سلامتی جدی برای شما و کودک شما ایجاد کند. اگر شریک زندگی شما یک عفونت مقاربتی فعال دارد یا اخیراً تشخیص داده شده است، از هر گونه رابطه جنسی – واژینال، دهانی و مقعدی اجتناب کنید.

آیا مواقعی وجود دارد که باید از رابطه جنسی اجتناب کرد؟

تحریک سینه ها، ارگاسم زنان و برخی هورمون های موجود در مایع منی به نام پروستاگلاندین ها می توانند باعث انقباضات رحمی شوند.

پزشک شما ممکن است اجتناب از رابطه جنسی را توصیه کند اگر:

 • شما خونریزی واژینال غیر قابل توضیح دارید
 • شما در حال نشت مایع آمنیوتیک هستید
 • دهانه رحم شما شروع به باز شدن زودرس می کند (ناتوانی دهانه رحم)
 • جفت شما تا حدی یا به طور کامل دهانه رحم شما را می پوشاند (جفت سرراهی)
 • سابقه زایمان زودرس دارید

تعیین جنسیت فرزندتان قبل از بارداری

دوست دارید با مشاوره درست قبل از بارداری جنسیت فرزند خودتون رو انتخاب کنید؟

اگر نخواهم رابطه جنسی داشته باشم چه؟

اشکالی ندارد. صمیمیت بیشتر از رابطه جنسی وجود دارد. نیازها و نگرانی های خود را با شریک زندگی خود به شیوه ای باز و عاشقانه در میان بگذارید. اگر رابطه جنسی دشوار، غیر جذاب یا غیرمجاز است، در آغوش گرفتن، بوسیدن یا ماساژ دادن امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *