از لحظه به دنیا آمدن نوزاد، تعدادی کار وجود دارد که می توانید برای افزایش شانس موفقیت در شیردهی انجام دهید.

بعد از زایمان کنار هم بمانید

نگه داشتن نوزاد پس از زایمان، باعث ایجاد احساس صمیمیت و واکنش هورمونی قوی می شود که با موفقیت در شیردهی مرتبط است. در بسیاری از موارد حتی ممکن است بلافاصله پس از زایمان سزارین نوزاد خود را همراه خود داشته باشید.

موقعیت شیردهی خود را به درستی دریافت کنید

چند روز اول پس از تولد بهترین فرصت را برای شما و کودکتان فراهم می کند تا شیردهی را یاد بگیرید. سینه‌های شما تا چند روز پس از زایمان هنوز نرم هستند، سپس با تغییر شیر مادر از آغوز بسیار مغذی به شیر بالغ، سینه‌های شما می‌توانند کاملاً پر و سفت شوند. سعی کنید از چند روز اول برای درست کردن موقعیت شیردهی خود استفاده کنید، این ممکن است به جلوگیری از مشکلات احتمالی در مسیر کمک کند.

صبور باشید آرامش هم برای شما و هم برای کودکتان مهم است

تغذیه با شیر مادر مهارتی است که هم شما و هم کودکتان در حال یادگیری آن هستید و برای برخی از مادران و نوزادان دشوارتر از سایرین است. مانند هر چیز جدیدی، نیاز به زمان و صبر دارد. آرامش هم برای شما و هم برای کودکتان مهم است. اگر متوجه شدید که در حین شیردهی از دست خود ناامید یا عصبانی هستید، دست از کار بکشید و بعد از مدتی دوباره امتحان کنید. اگر کودک شما ناراحت است، و در صورت امکان، از کسی بخواهید که حواس او را پرت کند تا زمانی که آماده تلاش مجدد شوید. شما همچنین می توانید بار اول از شیشه به کودک شیر بدهید و برای تغذیه بعدی از سینه شیر بدهید.

بر اساس تقاضا یا بر اساس نیاز تغذیه کنید

در حالی که شیردهی خود را شروع می کنید، کودک شما بین 7 تا 12 بار در 24 ساعت شیر ​​می خورد. این به مرور زمان حل می شود. تغذیه مکرر و موثر به شما کمک می کند تا شیر کافی برای کودک خود بسازید.

کودک را در اتاق همراه خود نگه دارید

داشتن نوزاد در اتاق با شما در بیمارستان و خانه مزایای بسیاری دارد. از جمله اینکه خطر مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می دهد.

همچنین باعث تقویت شیردهی می شود. قرار دادن کودک در اتاق خودتان به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که چه زمانی کودک شما گرسنه، خسته یا نیاز به در آغوش گرفتن دارد و دانستن اینکه چه زمانی کودک شما آماده شیر خوردن است را برای شما آسان تر می کند.

مهم است که یک محیط خواب امن برای کودک خود در شب و روز فراهم کنید.

از دادن پستانک و غذای مکمل به کودک خودداری کنید

از آنجایی که نوزاد جدید شما در حال یادگیری شیر خوردن است، اگر به او پستانک داده شود ممکن است گیج شود. اگر نوزاد شما مایعات دیگری غیر از شیر مادر داشته باشد، شیر مادر کمتری می خورد و میزان شیر مادر کاهش می یابد. مکیدن مکرر و بدون محدودیت از سینه کودک شما را راضی می کند و کودک مطمئن می شود که شیر شما همچنان نیازهایش را برآورده می کند.

تعیین جنسیت فرزندتان قبل از بارداری

دوست دارید با مشاوره درست قبل از بارداری جنسیت فرزند خودتون رو انتخاب کنید؟

شیر مادر فقط برای شش ماه اول

هنگامی که نوزادان به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند، حداقل تا شش ماهگی به غذا یا نوشیدنی دیگری نیاز ندارند. اگر نوزادتان شش یا بیشتر پوشک سنگین و خیس داشته باشد ، می توانید مطمئن باشید که در هفته های اولیه به اندازه کافی شیر مادر دریافت می کند. همچنین نشانه خوبی است اگر کودک شما بعد از اکثر شیردهی ها آرام شود.

درصورتی که میخواهید اطلاعاتی در رابطه با تغذیه مناسب در زمان بارداری بدارید کلیک کنید!

آنچه باید برای داشتن یک شیردهی موفق بدانید

فواید شیردهی برای والدین و نوزاد

شیر مادر بهترین نوع تغذیه برای کودک شماست. این مواد مغذی مورد نیاز کودک شما را برای رشد و تکامل فراهم می کند و به کودک کمک می کند تا در دوران نوزادی با عفونت ها مبارزه کند. همچنین برای کسانی که در دوران شیردهی هستند فوایدی دارد. با این حال، برخی از افراد قادر به شیر دادن نیستند و برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند این کار را نکنند. جایگزین های خوبی برای شیردهی وجود دارد، مانند شیر خشک یا تغذیه مخلوط. این مقاله مروری بر مزایای شیردهی و اطلاعاتی در مورد روش های تغذیه جایگزین ارائه می دهد.

فواید سلامتی برای کودک چیست؟

شیردهی در سراسر جهان به عنوان بهترین منبع تغذیه و آبرسانی برای نوزادان توصیه می شود. علاوه بر این، شیردهی از نوزادان در برابر برخی عفونت ها و سایر شرایط در اوایل دوران کودکی محافظت می کند. هر مقداری از شیر مادر این محافظت را انجام می دهد، اما هر چه مدت طولانی تری شیر مادر بخورند، فواید آن بیشتر می شود.

نوزادانی که حداقل 6 ماه به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر در معرض ابتلا به این موارد هستند:

  • عفونت های دستگاه گوارش (اسهال و استفراغ)
  • عفونت گوش و عفونت های تنفسی
  • بیماری های التهابی روده
  • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)
  • آسم و خس خس سینه
  • لوسمی دوران کودکی

شیر مادر تقریباً 90 درصد از آب، همراه با چربی‌ها، پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و ریزمغذی‌های مورد نیاز نوزادان برای رشد تشکیل شده است. همچنین حاوی اجزای دیگری مانند آنتی بادی ها، آنتی اکسیدان ها، فاکتورهای رشد و هورمون ها است. اعتقاد بر این است که آنتی بادی ها و سایر مولکول های ایمنی موجود در شیر مادر نقش اساسی در محافظت از نوزادان در برابر عفونت دارند.

هنگامی که در معرض هر گونه باکتری یا ویروسی قرار می گیرید، بدن شما برای مبارزه با آن آنتی بادی تولید می کند. هنگام شیردهی، این آنتی بادی ها از طریق شیر مادر منتقل می شود و از کودک در برابر عفونت ها و بیماری ها محافظت می کند. هنگامی که کودک بیمار می شود، اغلب میکروب ها را به والدین خود منتقل می کند و باعث می شود سیستم ایمنی بدن او پاسخ دهد و آنتی بادی بسازد. این آنتی بادی ها می توانند از طریق شیردهی به نوزاد منتقل شوند تا از کودک در مبارزه با عفونت حمایت کنند.

تحقیقات برخی از مزایای درازمدت تغذیه با شیر مادر، از جمله کاهش خطر ابتلا به دیابت و چاقی در بزرگسالی را نشان داده است. باکتری های موجود در شیر مادر همچنین ممکن است با جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های بیماری زا و تقویت رشد میکروب های مفید در روده ، سلامت کودک را افزایش دهند.

فواید سلامتی برای مادر شیرده چیست؟

همچنین شیردهی فوایدی برای سلامتی مادر شیرده دارد. در کوتاه مدت، شیردهی به بهبودی سریعتر پس از زایمان کمک می کند. هورمون اکسی توسین که در دوران شیردهی تولید می شود، باعث انقباض رحم می شود و آن را به اندازه اصلی خود باز می گرداند و میزان خونریزی پس از تولد را کاهش می دهد.

همچنین تغذیه با شیر مادر ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان، دیابت نوع 2 و فشار خون بالا در شیردهی را کاهش دهد.

چه مدت باید شیر بدهم؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) تغذیه انحصاری با شیر مادر را برای حداقل 6 ماه توصیه می کند. “انحصاری” به معنای فقط تغذیه با شیر مادر، بدون آب یا هر مایع یا جامد دیگری است. معمولاً توصیه می‌شود که در 6 ماهگی، در کنار ادامه شیردهی تا 2 سال یا تا زمانی که هم شما و هم کودکتان از آن لذت می‌برید، غذاهای کمکی (جامد) معرفی کنید. حتی اگر برای مدت کوتاه‌تری نسبت به مدت توصیه شده شیر ب‌دهید مفیدتر از شیر ندادن است.

برخی تحقیقات علمی نشان می دهد که معرفی غذاها در کنار شیردهی بین 4 تا 6 ماهگی در پیشگیری و مدیریت حساسیت های غذایی و آلرژی مفید است. همچنین مهم است که هر غذای جدید را یکی یکی معرفی کنید تا به راحتی حساسیت ها یا عدم تحمل های احتمالی را شناسایی کنید.

اگر نتوانم شیر بدهم چه؟

شیردهی ممکن است چالش برانگیز و استرس زا و دردناک باشد. مشکلاتی مانند کمبود شیر، نوک سینه‌های زخمی و ترک‌خورده، گرفتگی سینه یا عفونت سینه ممکن است بر شیردهی تأثیر بگذارد. ترکیب شیردهی با بازگشت به سر کار نیز می تواند یک چالش بزرگ باشد. گاهی اوقات، مادران قادر به شیر دادن نیستند زیرا بدن آنها برای نوزاد تازه متولد شده شیر تولید نمی کند یا شیر بسیار کم است.

اگر برای تغذیه با شیر مادر مشکل دارید، پزشک، ماما یا متخصص شیردهی می‌تواند به شما کمک و راهنمایی کند تا تجربه مثبتی از شیردهی داشته باشید.

اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید شیر بدهید، چندین جایگزین خوب و سالم وجود دارد، از جمله تغذیه با شیر خشک یا پمپاژ انحصاری. برخی افراد انعطاف پذیری تغذیه مخلوط را ترجیح می دهند که ترکیبی از تغذیه با شیر مادر و شیر خشک است. خوب است قبل از تصمیم گیری مناسب، از تفاوت های شیردهی با شیر خشک آگاه باشید.

پمپاژ کردن یا دوشیدن شیر مادر و تغذیه نوزاد با شیشه شیر راه خوبی برای ارائه مزایای شیر مادر به نوزاد در صورت عدم امکان یا تمایل به تغذیه انحصاری با شیر مادر است. بسیاری از مادران شیرده پس از بازگشت به محل کار یا در صورت بروز مشکلاتی در شیردهی، شروع به پمپاژ شیر مادر می کنند. برخی از مادران شیرده شیر خود را با دست میدوشند، در حالی که برخی دیگر از پمپ استفاده می کنند. کودک می تواند منحصراً شیر دوشیده دریافت کند، یا می تواند با شیردهی ویا تغذیه با شیر خشک ترکیب شود. با این حال، مراقب نگهداری ایمن و گرم کردن مجدد شیر دوشیده باشید. شیر دوشیده شده را می توان در یخچال (در دمای 4 درجه سانتیگراد یا کمتر) نگهداری کرد و ظرف 3 تا 4 روز استفاده کرد، یا می توان آن را تا 6 ماه به طور ایمن منجمد کرد.

اگر کسی در شیردهی مشکل دارد، یک جایگزین این است که شیر اهدا شده توسط شخص دیگری را برای نوزاد فراهم کند، اما معمولاً این یک راه حل کوتاه مدت است که در بیمارستان ها انجام می شود. شیر مادر اهدایی در بانک های شیر انسان موجود است. شیر اهدایی باید به درستی غربالگری شود تا مطمئن شوید شیر سالم است و فقط باید از طریق بانک های رسمی شیر تهیه شود. همچنین به دست آوردن مقدار شیری که برای تغذیه نوزاد به طور انحصاری با شیر اهدایی نیاز دارید، ممکن است دشوار باشد. لطفاً قبل از تصمیم گیری برای تغذیه نوزاد با شیر اهدایی با پزشک خود مشورت کنید.

انتخاب درست برای شما و کودکتان

در بیشتر موارد، شیر مادر به دلیل مزایای سلامتی که در این مقاله توضیح داده شده است، گزینه توصیه شده برای نوزادان است. اگرچه شیردهی در هفته های اول پس از زایمان می تواند چالش برانگیز باشد، اما می تواند تجربه فوق العاده ای هم برای مادر شیرده و هم برای کودک باشد. به یاد داشته باشید که پزشک، ماما یا متخصص شیردهی شما برای حمایت از روند یادگیری شیردهی حضور دارند. در نهایت، تنها شما میدانید که چه چیزی برای شما و کودکتان بهترین کار است و در صورت نیاز، جایگزین های سالم و ایمن مانند شیر دوشیده و شیر خشک وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *